Odzież skórzana – jak o nią dbać?

Wiosna zbliża się wielkimi krokami a wraz z nią upragnione ciepłe dni i sezon motocyklowy. Wiele osób już przygotowało swoje maszyny i wypatruje słońca, aby wreszcie wyjechać motocyklem ma drogę, jednak kiedy nasze maszyny są w pełni przygotowane do sezonu zapominamy o jednej bardzo ważnej rzeczy- o przygotowaniu i zadbaniu o nasz ubiór motocyklowy. Niestety odzież motocyklowa zarówno skórzana, jak i tekstylna wymaga specjalnej troski i nie możemy sobie pozwolić na wrzucenie jej do pralki, gdyż może to spowodować nieodwracalne uszkodzenia. Poniżej znajdziecie kilka wskazówek jak prawidłowo zadbać o waszą odzież motocyklową, by służyły wam jak najlepiej i jak najdłużej.

Czyszczenie

Zaczynamy od usunięcia mocniejszych zabrudzeń takich jak plamy, czy resztki owadów. Możemy użyć delikatnego mydła (tutaj dobrze sprawdzą się mydła przeznaczone do wyrobów skórzanych, ponieważ zwykłe mydła mogą powodować wysuszenie skóry) i wody, jednak ważne jest by jej temperatura nie przekraczała 30 stopni. Przyda się nam też szmatka z miękkiej tkaniny, która nie spowoduje zarysowań na naszej odzieży. Trudne do usunięcia zabrudzenia możemy usunąć przy pomocy szczoteczki, jednak pamiętajmy, że to ostateczność, a nie pierwsze po co sięgamy. Na rynku jest bardzo szeroka oferta kosmetyków do pielęgnacji oraz czyszczenia, co stanowczo usprawni nam tą czynność i pozwoli zaoszczędzić sporo czasu. Polecamy sięgać po sprawdzone produkty marek takich jak na przykład S100 lub Muc Off

Suszenie

Jeśli nasze ciuchy skórzane są dość mokre rozkładamy je na płasko. Dopiero kiedy przeschną możemy rozwiesić je na wieszaku. Bardzo ważne jest, aby nie suszyć skóry bezpośrednio przy kaloryferze, ani też nie wystawiać jej na słońce. Promienie słońca mogą wpływać negatywnie na kolor i powodować jego blaknięcie, a wysokie temperatury spowodują szybkie wysuszenie co może doprowadzić do kruszenia się oraz kurczenia odzieży.

Impregnacja

Jeśli już przebrnęliśmy przez czyszczenie i suszenie to teraz najważniejsze, aby nasza praca nie poszła na marne, a skóra zachowała swoją elastyczność oraz kolor powinniśmy ją zaimpregnować. Impregnacja pozwoli nam też zapobiec ewentualnemu kurczeniu lub kruszeniu się skóry. Gama produktów z których możecie skorzystać jest ogromna, od wosków przez pasty, kremy po spraye i pianki.

Teraz nie pozostaje nam nic innego jak założyć nasz strój i ruszać w drogę!

Sprawdzone preparaty do czyszczenia oraz pielęgnacji możecie również odnaleźć  na naszej stronie:

Impregnat do tkanin i skóry

Środek do pielęgnacji zamków błyskawicznych

Impregnat do skór matowych

Balsam do skór

Środek czyszczący do skór

Zapraszamy do naszego salonu
Moto Mio
Zakopiańska 171a Kraków
12 655 45 65