Monster 30° Anniversario: Ducati w wyjątkowy sposób świętuje motocyklowy symbol świata nakedów

Ducati poprzez nową odmianę Monstera składa hołd modelowi, który zmienił świat motocykli. Specjalny Monster 30° Anniversario, limitowany do zaledwie 500 sztuk, wyróżnia się między innymi trójkolorowym malowaniem. Dzięki najbardziej zaawansowanym komponentom, które zwiększają sportowe i dynamiczne właściwości, jest to najlżejszy Monster w historii.

Ducati świętuje 30-lecie Monstera modelem z numerowanej serii ograniczonej do 500 sztuk. Wersja Monster 30° Anniversario to hołd producenta z Bolonii dla motocykla, który zrewolucjonizował świat jednośladów i niezmiennie od 1993 roku podbija serca pasjonatów, tworząc tym samym grupę ponad 350 000 Monsteristi na całym świecie.

Monster zawsze był taki: posiadał sportowy silnik idealny do użytku drogowego, podwozie wywodzące się z Superbike’a, szeroką kierownicę i cechował go brak owiewek. Pomysł równie prosty, co skuteczny i dodatkowo umożliwił stworzenie motocykla, który na nowo odkrył segment nakedów. Pomimo ewolucji nadal pozostaje on jednak wierny oryginalnej idei.

Ta specjalna wersja zachowuje również kultowe cechy modeli Monster: niepowtarzalny styl i maksymalną
radość z jazdy i zabawy na drodze. Jego prawdziwa natura ujawnia się już na pierwszy rzut oka dzięki malowaniu Tricolour 30th Anniversary, która inspirowana jest najbardziej sportowymi Monsterami z przeszłości. To malowanie celebruje wykonanie „Made in Italy”. Złoty kolor felg wykonany został specjalnie dla tego modelu. Innymi charakterystycznymi elementami tej wersji jest siedzenie ozdobione haftowanym logo na 30-lecie oraz dedykowana animacja pojawiająca się na desce rozdzielczej, która uruchamia się po włączeniu zapłonu. Każdy egzemplarz otrzyma także wyjątkowy numer seryjny, certyfikat autentyczności i dedykowany pokrowiec na motocykl.

Monster 30° Anniversario jest wyposażony w komponenty, które oprócz poprawy jego wyglądu, zmieniają
także jego właściwości dynamiczne i pozwalają mu osiągnąć masę własną na poziomie 184 kg, czyli o 4 kg mniej niż model standardowy.

Ta wyjątkowa wersja Monstera to nowoczesna reinterpretacja oryginalnego przepisu – nadal jest lekkim,
łatwym w obsłudze i szybkim motocyklem. Napędza go Testastretta 11°, czyli chłodzony cieczą 4-zaworowy silnik dwucylindrowy z rozrządem desmodromicznym i mocą maksymalną 111 KM. Jest to niezwykle niezawodna jednostka, a także niewymagająca z punktu widzenia obsługi serwisowej (wymiana oleju co 15 000 km i kontrola luzu zaworowego co 30 000 km). Ma idealnie dobrany moment obrotowy w całym zakresie obrotów, co przekłada się na większą przyjemność z jazdy.

Niezwykle funkcjonalne i skuteczne podwozie nowego Monstera przenosi inspirujące zasady Ducati Superbike do motocykla szosowego. Silnik jest elementem nośnym, a przednia rama jest z nim połączona, co koncepcyjnie przypomina konstrukcję Panigale V4. W pełni regulowane zawieszenie Öhlins może pochwalić się widelcem, który jest o 0,6 kg lżejszy niż ten, który montowany jest w standardowym Monsterze i Monsterze +. Zawieszenie jest bardziej sportowe, dzięki czemu Monster 30° Anniversario zapewnia doskonałą zabawę podczas jazdy po krętych drogach, ale także przemierzając miejskie arterie. Pracę zawieszenia uzupełnia regulowany amortyzator skrętu Öhlins, który zwiększa precyzję i dokładność przy dynamicznej jeździe.

Układ hamulcowy wyposażono w przednie zaciski Brembo Stylema (-0,4 kg lżejsze niż w Monsterze), a
przednie tarcze hamulcowe o średnicy 320 mm (0,5 kg lżejsze niż w Monsterze), sprawiają, że Monster 30°
Anniversario zdecydowanie lepiej i wydajniej hamuje, a także jest zwinniejszy dzięki zmniejszeniu bezwładności przedniej części motocykla. Jego łatwość prowadzenia została dodatkowo poprawiona dzięki nowym, kutym felgom, które zmniejszają masę nieresorowaną o 1,86 kg i odpowiednio moment bezwładności przedniego koła o 21,8%, a tylnego o 26,9%.

Elektronika Monstera znajduje się zdecydowanie na szczycie segmentu. Standardowe wyposażenie obejmuje ABS Cornering, Ducati Traction Control i Ducati Wheelie Control, z których wszystkie można dostosować do różnych poziomów interwencji. Sportowy charakter nowego Monstera 30° Anniversario jest również podkreślony przez system Launch Control, który zapewnia błyskawiczne starty. Zamontowany został także akumulator litowy, który przyczynia się do zmniejszenia całkowitej masy motocykla.

Kierowca do dyspozycji ma trzy tryby jazdy – Sport, Road i Wet, które pozwalają na ukształtowanie charakteru Monstera zgodnie z własnymi upodobaniami. Łatwe zarządzanie wszystkimi funkcjami odbywa się za pomocą elementów sterujących na kierownicy i kolorowego wyświetlacza TFT o przekątnej 4,3 cala z wyścigowymi grafikami, które przypominają te z Panigale V4.

Pierwsze egzemlparze Ducati Monster 30° Anniversario zaczną pojawiać się u dealerów Ducati od grudnia 2023 roku.

Krzysztof Małek
📞 +48 533 315 549
📧 krzysztof.malek@motomio.pl
📌 Zakopiańska 171a, Kraków

Po więcej aktualności zapraszamy na: https://motomio.pl/aktualnosci

#DucatiWorldPremiere #Ducati2024 #DWP2024

Pozostaw komentarz