Ducati World Première 2023: Multistrada V4 Rally, czyli model dedykowany wielkim podróżnikom.

Nowa Multistrada V4 Rally została zaprojektowana dla najbardziej wymagających podróżników, którzy chcą dotrzeć do najdalszych, nieodkrytych miejsc.

Zgodnie z nazwą, wersja Rally ma zwiększoną wydajność zwłaszcza poza asfaltem. Wyposażona jest w półaktywne zawieszenie o skoku podwyższonym do 200 mm, które gwarantuje też większy prześwit. Strategia elektroniki Skyhook DSS EVO w tym modelu jest jeszcze bardziej precyzyjna i skuteczna. Zdolności terenowe zwiększa też tryb jazdy Power, przeznaczony do jazdy offroadowej, a także szersze podnóżki kierowcy z wyjmowaną wkładką gumową.

Multistrada V4 Rally ma również funkcję Autoleveling, która przy różnych konfiguracjach obciążenia (kierowca, pasażer i bagaż) zachowuje idealny poziom wyważenia pojazdu. Sprawność w terenie poprawia też wzmocniona osłona silnika oraz lekkie felgi szprychowe, które w tym modelu dostępne są w standardzie. Multistrada V4 Rally gotowa jest również na eksplorowanie najbardziej odległych obszarów dzięki nowemu bakowi z aluminium o pojemności 30 litrów, którego kształt harmonijnie współgra z muskularnymi i eleganckimi liniami motocykla.

Multistrada V4 Rally jest idealnym motocyklem do podróżowania w parze. Została zaprojektowana tak, aby wynieść komfort kierowcy i towarzysza podróży na najwyższy poziom. W tym celu przeprojektowano przednią szybę (zwiększono jej wysokość o 40 mm i szerokość o 20 mm), wydłużono ogon i cofnięto mocowanie kufra, aby zaoferować więcej miejsca dla pasażera. Obydwa siedziska mają różne warianty wysokości, aby można było dostosować Multistradę V4 do indywidualnych preferencji.

Multistrada V4 Rally

Funkcja Minimum Preload, wprowadzona w modelu Multistrada V4 S w 2022 roku, pozwala obniżyć motocykl podczas zatrzymywania się i jazdy z niską prędkością, poprzez zminimalizowanie napięcia wstępnego amortyzatora. Multistrada V4 Rally z funkcją Easy Lift wykonuje kolejny krok naprzód pod względem przyjazności obsługi. Poprzez działanie hydrauliki zawieszenia przy uruchomieniu pojazdu – zmniejsza wysiłek potrzebny do podniesienia motocykla z podpórki bocznej. Dodatkowo, aby ułatwić załadunek i rozładunek kufrów bocznych oraz ewentualną konserwację podczas długich podróży, standardem jest stopka centralna.

Rodzina Ducati Multistrada jest wzorcem w klasie pod względem technologii i bezpieczeństwa – również w przypadku modelu Rally. Multistrada V4 była pierwszym na świecie motocyklem wyposażonym w przedni i tylny system radarów wspierających adaptacyjny tempomat (ACC) oraz system Blind Spot Detection (BSD), który sygnalizuje obecność zbliżających się pojazdów w martwym polu lusterek.

6,5-calowy, kolorowy ekran TFT wyświetla nawigację w postaci mapy dzięki aplikacji Ducati Connect, a także szereg innych funkcji. Dla kasków z intercomem system umożliwia między innymi obsługę telefonu przy użyciu joysticka na kierownicy – odbieranie połączeń lub wybieranie muzyki.

Multistrada V4 Rally oferuje system ABS Cornering, który pozwala wykorzystać siłę hamowania nawet podczas pokonywania zakrętów, światła Ducati Cornering Lights (DCL), które poprawiają widoczność w nocy, oświetlając wewnętrzną stronę zakrętów, Ducati Wheelie Control (DWC) i Ducati Traction Control (DTC). Systemy te wykorzystują platformę inercyjną (IMU) do optymalizacji interwencji zależnie od kąta pochylenia motocykla.

Aby w pełni wykorzystać potencjał Multistrady V4 w każdej sytuacji, Ducati opracowało cztery tryby jazdy (Sport, Touring, Urban i Enduro). W modelu Multistrada V4 Rally wyraźnie ewoluował tryb Enduro. Jego wybór aktywuje dedykowany tryb Power, który ogranicza moc do 114 KM przy zachowaniu dynamicznej i bezpośredniej reakcji. DSS Evolution przygotowuje zawieszenie do jazdy w terenie, sygnalizując tryb specjalną ikoną, przedstawiającą kask offroadowy. DTC przełącza się na niższy poziom interwencji oraz wyłącza się DWC i ABS w tylnym kole.

W Multistradzie V4 Rally Ducati wprowadza również zupełnie nową funkcję rozszerzonego wyłączania tylnego bloku cylindrów – jest to rozwiązanie techniczne debiutujące po raz pierwszy w motocyklu produkcyjnym. Oprócz wyłączenia tylnych cylindrów na biegu jałowym przy zatrzymaniu (funkcja obecna już w Multistradzie V4), silnik wyłącza tylny blok nawet podczas jazdy, co korzystnie wpływa na zużycie paliwa i emisję spalin. Wraz ze wzrostem prędkości lub powyżej określonego zapotrzebowania na moc tylne cylindry są ponownie aktywowane, co zapewnia pełne osiągi. System ten jest aktywny we wszystkich trybach jazdy.

Silnik V4 Granturismo o pojemności 1 158 cm3 osiąga maksymalną moc 170 KM przy 10 750 obr/min i moment obrotowy 121 Nm przy 8 750 obr/min, a wyjątkowo liniowa krzywa momentu zapewnia płynną i progresywną reakcję we wszystkich zakresach obrotów. Osiągi tego silnika, w połączeniu z jego całkowitą masą wynoszącą zaledwie 66,7 kg, pozwalają jednostce V4 Granturismo nadal być wzorcem w swojej kategorii. Wyrafinowane rozwiązania techniczne, takie jak przeciwbieżny wał korbowy, to efekt doświadczenia zdobywanego przez Ducati Corse w MotoGP. Multistrada V4 Rally utrzymuje aluminiową, lekką i kompaktową ramę monocoque, a także dwustronny wahacz odlany z aluminium.

Nowa Multistrada V4 Rally jest oferowana z kołami szprychowymi w trzech różnych wersjach: Adventure Radar z systemami Adaptive Cruise Control i Blind Spot Detection, Adventure Travel&Radar, która wyposażona jest dodatkowo w aluminiowe kufry boczne oraz podgrzewane manetki, a także Full Adventure, w której oprócz wspomnianego wyżej wyposażenia pojawia się homologowany tłumik Akrapovič oraz przedni błotnik z włókna węglowego.

Poza wzorcowym dla tej kategorii wyposażeniem standardowym, Multistrada V4 Rally oferuje również szeroką gamę akcesoriów.

Ducati Multistrada V4 Rally pojawi się w salonach sprzedaży już w lutym 2023 roku w dwóch wariantach kolorystycznych: Ducati Red oraz Brushed Aluminium&Matt Black. Multistrada V4 Rally jest objęta czteroletnią gwarancją 4Ever Ducati bez limitu kilometrów.

Krzysztof Małek
📞 +48 533 315 549
📧 krzysztof.malek@motomio.pl
📌 Zakopiańska 171a, Kraków

Po więcej aktualności zapraszamy na: https://motomio.pl/aktualnosci/

#MultistradaV4Rally #UnlockEarth #Ducati #DucatiMultistrada

Pozostaw komentarz