Nowość Benelli na 2023: Tornado Naked Twin 500.

Nową wersję modelu Tornado mieliśmy okazję podziwiać już podczas tegorocznych targów EICMA w Mediolanie. Jak można zauważyć po stylistyce, jest to bez wątpienia nowy rozdział w historii marki. Nowe podejście do koncepcji motocykla w stylu naked kooperuje w połączeniu ze sprawdzonym i zaufanym silnikiem o pojemności 500 cm3, znanym nam już z modeli TRK 502 oraz Leoncino 500. Dopełnieniem projektu staje się LEDowy reflektor w kształcie litery T, który ma stać się standardem w kolejnym pokoleniu sportowych motocykli.

Dwucylindrowy silnik o pojemności 500 cm3 jest chłodzony cieczą. Generuje moc 47,6 KM przy 8500 obr./min., a jego maksymalny moment obrotowy to 46 Nm przy 6000 obr./min. Oczywiście należało poddać go drobnym modyfikacjom, a mianowicie powstał nowy projekt pokrywy sprzęgła, jak i pokrywy skrzyni biegów. Dodatkowo w układzie wydechowym zainstalowano nowe katalizatory dostosowane do obowiązujących przepisów oraz skrzynię powietrzną, która poprawia zarówno osiągi, jak i emisję hałasu. Ponadto silnik ten posiada sprzęgło wielotarczowe z przemiennikiem momentu obrotowego i układem antypoślizgowym oraz 6-biegową skrzynię biegów z przekładnią łańcuchową.

Podwozie Benelli Tornado Naked Twin 500 opiera się na rurowej stalowej konstrukcji, do której przymocowany jest odwrócony widelec 50 mm o skoku 125 mm, a także wahacz z centralnym amortyzatorem, regulowanym pod kątem napięcia wstępnego sprężyny i odbicia. Rozstaw osi wynosi zaledwie 1451 mm.

Jeśli chodzi o układ hamulcowy, jest wyposażony w półpływającą, podwójną tarczę o średnicy 320 mm z przodu z czterotłoczkowym promieniowym zaciskiem. Z tyłu zastosowano tarczę o średnicy 260 mm z pływającym zaciskiem jednotłoczkowym. Oczywiście ABS jest obecny zarówno z przodu jak i z tyłu.

Wreszcie 17-calowe felgi ze stopu aluminium pasują odpowiednio do opon 120/70 i 160/60, co gwarantuje odpowiedni poziom bezpieczeństwa oraz niezawodność.

Pojemność zbiornika wynosi 14 litrów, co zapewnia dobrą autonomię, a oprzyrządowanie wykorzystuje innowacyjną deskę rozdzielczą, zaopatrzoną w 5-calowy kolorowy ekran TFT o wysokiej rozdzielczości z możliwością połączenia Bluetooth do telefonu. Przyciski na kierownicy umożliwiają odbieranie i kończenie połączeń. Tornado Naked Twin posiada również przednie kierunkowskazy zintegrowane z osłonami dłoni, co nadaje motocyklowi jeszcze więcej charakteru. Zespół reflektorów jest w pełni Ledowy, z przednim DRL w kultowym kształcie litery ,,T”.

Inne szczegóły, na które należy zwrócić uwagę, to zwężająca się kierownica z lekkiego stopu i manetki wyposażone we wspomniane już osłony. Masa własna wynosi 199 kg, a siedzenie (dwuczęściowe) ma wysokość 784 mm.

Motocykl ma trafić do sprzedaży w drugiej połowie 2023 roku.

Kamil Oliszewski
📞 +48 509 463 639
📧 k.oliszewski@motomio.pl
📌 Zakopiańska 171a, Kraków

Po więcej aktualności zapraszamy na: https://motomio.pl/aktualnosci/

#Benelli2023 #BenelliTornadoNakedTwin500 #BenelliTornado

Pozostaw komentarz